اسرار سنجاب‌ها مانع آسیب مغزی در بیماران مبتلا به سکته می‌شود

اسرار سنجاب‌ها مانع آسیب مغزی در بیماران مبتلا به سکته می‌شود


پایگاه خبری 7 تو گزارش می دهد:
اسرار سنجاب‌ها مانع آسیب مغزی در بیماران مبتلا به سکته می‌شود اخبار سلامت و جامعه:

به گزارش روز دوشنبه گروه اخبار علمی گروه خبری 7 تو به نقل از ایرنا از تلگراف، هنگامی که سنجاب‌ها به خواب زمستانی فرو می‌روند، این مکانیزم محافظتی در سلول‌های آن‌ها فعال شده و امکان عملکرد صحیح مغز را با جریان خون ضعیف و میزان اکسیژن بسیار کمتر از حالت طبیعی فراهم می‌کند. هنگامی که سنجاب‌ها از خواب زمستانی بیدار می‌شوند، با وجود کمبود شدید مواد غذایی مورد نیاز مغز، هیچ‌گونه اثری از آسیب مغزی و بیماری‌ها در این موجودات به چشم نمی‌خورد.
این مکانیزم توسط آنزیمی موسوم به ebselen تقویت می‌شود. محققان در آزمایشات اولیه دریافتند زمانی که این آنزیم به سلول‌های مغز جانوران تزریق می‌شود، این سلول‌ها بدون دریافت اکسیژن و جریان خون، به حیات خود ادامه می‌دهند. در آزمایشات بعدی معلوم شد ebselen موجب تشدید فرآیند SUMOylation در مغز موش‌های سالم می‌شود.
در طول سکته ایسکمیک، جریان خون مغز قطع شده و اکسیژن و قند مورد نیاز به آن نمی‌رسد. در نتیجه سلول‌های مغز می‌میرند و مشکلاتی در فرآیند صحبت کردن یا حرکت بیمار ایجاد می‌شود.
محققان معتقدند با ساخت دارویی که فرآیند SUMOylation را در مغز انسان شبیه‌سازی کند، می‌توانند از بروز آسیب‌های ناشی از سکته مانند اختلالات کلامی و حرکتی جلوگیری کنند. در حال حاضر تنها راه کاهش آسیب‌های ناشی از سکته، برداشتن سریع لخته خون است.
علمی (۶)**۹۲۵۹**۱۴۴۰
مترجم: سپیده کاشانی** انتشار: گلشن

انتهای پیام /*

پایگاه خبری 7 تو جدیدترین اخبار ایران و جهان – کلیه خبرها از منابع معتبر خبری جمع آوری شده است و 7 تو مسئولیتی در قبال محتوا نخواهد داشت. 7 تو دارای مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد می باشد. مدیر مسئول: محمد ادب آوازه


خبر اجتماعی: اسرار سنجاب‌ها مانع آسیب مغزی در بیماران مبتلا به سکته می‌شود

اسرار سنجاب‌ها مانع آسیب مغزی در بیماران مبتلا به سکته می‌شود

۲۰ November 2017 | 1:38 pmاسرار سنجاب‌ها مانع آسیب مغزی در بیماران مبتلا به سکته می‌شود

پاسخ دهید