صدور پروانه مجموعه داری در حوزه چاپ و صحافی در تبریز

صدور پروانه مجموعه داری در حوزه چاپ و صحافی در تبریزپایگاه خبری 7 تو گزارش می دهد:
صدور پروانه مجموعه داری در حوزه چاپ و صحافی در تبریز در خبر علمی

به گزارش گروه خبری 7 تو به نقل از ایرنا، مهدی بزازدستفروش روز شنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: حوزه چاپ و صحافی از ارزشمندترین مواریثی است که نخستین گام های آن در آذربایجان نهاده شده و در سیر ظهور و ماندگاری آثار نگارشی فرهیختگان، ادیبان و شاعران آذربایجان، نقشی پایدار و موثر داشته است.
وی با اشاره به اینکه تبریز از پیشگامان صنعت چاپ و صحافی در کشور است، اظهار کرد: با توجه به پیشینه تبریز و آذربایجان در این صنعت، نگه داری و حفظ آثاری مرتبط با این حوزه به صورت مجموعه ای تخصصی از سوی برخی علاقه مندان و مجموعه داران مختلف تاریخی، گردآوری صورت گرفته است.
رئیس امور موزه های آذربایجان شرقی یادآوری کرد: برای ارج گذاشتن به این امر و صدور مجوز فعالیت رسمی مجموعه داران این حوزه، پروانه مجموعه داری در این صنعت صادر شد.
بزازدستفروش ادامه داد: ‘مجموعه دستگاه های چاپ و صحافی معاصر’ مجموعه ای است که توسط رشید کفیلی گردآوری شده که تاریخ زنده از صنعت چاپ و صحافی این مرز و بوم را در خود جای داده است.
وی گفت: در سال های گذشته برای دو مجموعه خصوصی ‘ صدا’ و ‘خودروهای کلاسیک تبریز ‘ نیز از سوی اداره کل موزه ها و اموال منقول فرهنگی تاریخی کشور پروانه مجموعه داری صادر شده است.
بزاز دستفروش افزود: بر اساس ماده ۲۰ آیین نامه مدیریت، ساماندهی، نظارت و حمایت از مالکان و دارندگان اموال فرهنگی – تاریخی منقول مجاز، کلیه اشخاص حقیقی یا حقوقی که نسبت به گردآوری و نگهداری اموال فرهنگی تاریخی و هنری‌ ایرانی یا خارجی اقدام می‌ کنند باید از سازمان میراث فرهنگی و گردشگری پروانه مخصوص دریافت ‌کنند.
اولین چاپخانه سربی با حروف فارسی و عربی توسط میرزا زین العابدین تبریزی در تبریز دایر شد و اولین کتاب منتشر شده توسط این چاپخانه رساله جهادیه میرزاعیسی خان قائم مقام بود و این چاپخانه در سال ۱۲۴۵ تعطیل شد.
در آن زمان هنوز واژه چاپ متداول نشده بود و به این دلیل آن را باسمه‌خانه، بصمه‌خانه، مطبعه، دارالطباعه و دارالطبع می‌نامیدند.
­اصطلاحات باسمه و باسمه خانه، به ترتیب به معنای چاپ و چاپخانه،از طریق آذربایجان و تبریز، از ۱۲۳۳ با تأسیس مطبعه سربی رواج یافت.
باسمه خانه تبریز تا مرگ عباس میرزا (۱۲۴۹) دایر بود تا این‌که چاپ سنگی جای آن را گرفت.
خبرنگار: پرویز بابائی ** انتشار دهنده:رستگار
۸۰۲۳/۶۱۸۳

انتهای پیام /*

کلیه مطالب از مراجع معتبر و مجاز جمع آوری شده است و پایگاه خبری 7 تو مسئولیتی در قبال محتوا ندارد. این سایت تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران است. جدیدترین اخبار ایران و جهان را در پایگاه خبری 7 تو مشاهده بفرمایید.


مشاهده : صدور پروانه مجموعه داری در حوزه چاپ و صحافی در تبریز

صدور پروانه مجموعه داری در حوزه چاپ و صحافی در تبریز

۱۳ January 2018 | 9:40 pmصدور پروانه مجموعه داری در حوزه چاپ و صحافی در تبریز

پاسخ دهید