بازگشت ۳۹۲ زندانی ایرانی به کشور در سه ماهه اول سال ۹۷

بازگشت ۳۹۲ زندانی ایرانی به کشور در سه ماهه اول سال ۹۷پایگاه خبری 7 تو گزارش می دهد:
بازگشت ۳۹۲ زندانی ایرانی به کشور در سه ماهه اول سال ۹۷ در اخبار سیاسی

به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی گروه خبری 7 تو به نقل از فارس، «حسین پناهی‌آذر» معاون امور مجلس و ایرانیان وزارت امور خارجه ایران امروز (پنجشنبه) پس از ورود ۱۷ ملوان زندانی ایرانی در سومالی به کشور که اخیرا آزاد شده‌اند در جمع خبرنگاران عنوان کرد: این گروه از زندانیان آخرین گروهی هستند که طی سه ماه اخیر آزاد می‌شوند. 

وی یکی از وظایف وزارت خارجه را پیگیری وضعیت زندانیان ایرانی و ایرانیانی خواند که در خارج از کشور با مشکل مواجه می‌شوند و افزود: ما در حال حاضر با ۱۰ کشور موافقتنامه تبادل زندانی داریم که با همکاری قوه قضائیه این تبادلات انجام می‌شود و با برخی کشورها نیز به صورت دوجانبه توافق می‌کنیم و زندانی‌ها آزاد می‌شوند. 

پناهی آذر اضافه کرد:‌ این ۱۷ نفر آخرین گروهی هستند که حدود یک سال گذشته به دلیل ورود به آبهای ساحلی منطقه پونتلند زندان و محکوم شده بودند که با تلاش سفارت ایران در نایروبی و همکاران ما در تهران این افراد آزاد و امروز به کشور بازگشتند. 

معاون وزیر خارجه یادآور شد: این افراد در پی تماس سفارت ما با دولت محلی پونتلند و بدون هیچ قید و شرطی آزاد شدند که بایستی از مقامات محلی پونتلند در این زمینه قدردانی کنیم. 

وی همچنین گفت‌:‌ چندی قبل نیز تعدادی از زندانیان سومالیایی در ایران که به خاطر ورود غیرمجاز در ایران در زندان به سر می‌بردند آزاد شدند.

پناهی آذر یادآور شد: شیلات و صاحبان لنج‌ها بایستی به ناخداها تأکید کنند که از ورود به منطقه خطر در محدوده آبهای سومالی خصوصا مناطقی که صیادی ممنوع است، خودداری کنند. 

 

وی خاطرنشان کرد:‌ متأسفانه در گروه‌های قبلی در سال ۹۴ در زندان بودند تعدادی فوت کردند و شرایط سختی برای آنها ایجاد می‌شود و لازم است که تذکرات و راهنمایی‌های لازم از سوی شیلات و صاحبان لنج‌ها به ناخداها داده شود. 

وی همچنین گفت: در سه ماهه اول سال جاری (۱۳۹۷) تعداد ۳۹۲ ایرانی زندانی در خارج از کشور آزاد و یا برای گذراندن دوران محکومیت‌شان به داخل کشور منتقل شدند. 

معاون وزیر خارجه این زندانیان را شامل زندانیان در کشورهای کویت، ارمنستان، آلمان، ترکمنستان، امارات، پاکستان و… برشمرد و افزود: این آمار در سال گذشته (۹۶) کلا ۱۴۳ نفر بود و در سال جاری و در سه ماهه اول ۳۹۲ نفر با تلاش‌های انجام شده آزاد و یا برای ادامه دوران محکومیت به داخل کشور منتقل شدند. 

پناهی‌آذر همچنین عنوان کرد: حدود ۵ هزار و ۸۰۰ زندانی خارجی در حال حاضر در زندان‌های ایران به سر می‌برند که عمده آنها از اتباع افغانستان هستند که جرم بیشتر آنها قاچاق مواد مخدر و تردد غیرمجاز است. 

معاون ظریف همچنین گفت:‌‌ در حال حاضر در حدود ۲ هزار و ۹۱۶ ایرانی زندانی در خارج از کشور در زندان به سر می‌برند که اکثریت آنها در زندان‌های ترکیه هستند و عمده جرائم آنها قاچاق انسان، اقامت غیرقانونی و مواد مخدر است. 

پناهی‌آذر بر آموزش هم‌وطنان ایرانی و نقش رسانه‌ها در این زمینه برای جلوگیری از بروز مشکلات برای ایرانیان در خارج از کشور تأکید کرد. 

وی همچنین گفت: در ایام نوروز تعدادی از ایرانیان به دلیل روادید جعلی بازداشت شدند که با تلاش‌های انجام شده در روزهای آغازین سال از طریق وزارت خارجه و سرکنسولگری‌های ایران در عراق آزاد و به کشور بازگشتند. 

انتهای پیام/ص

کلیه مطالب از مراجع معتبر و مجاز جمع آوری شده است و پایگاه خبری 7 تو مسئولیتی در قبال محتوا ندارد. این سایت تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران است. جدیدترین اخبار ایران و جهان را در پایگاه خبری 7 تو مشاهده بفرمایید.


مشاهده : بازگشت ۳۹۲ زندانی ایرانی به کشور در سه ماهه اول سال ۹۷

بازگشت ۳۹۲ زندانی ایرانی به کشور در سه ماهه اول سال ۹۷

۲۱ June 2018 | 12:23 pmبازگشت ۳۹۲ زندانی ایرانی به کشور در سه ماهه اول سال ۹۷

پاسخ دهید